Charakterystyka


dla Turysty
 •  Agroturystyka
 •  Szlaki rowerowe
 •  Szlaki kajakowe
 •  Szlaki piesze
 •  Stadniny koni

 • Powiat Wałecki


       
  Powiatowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych

  W dniu 27 sierpnia 2014 r. na Stadionie Miejskim w Wałczu odbyła się XII Powiatowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.

  Uroczystego otwarcia dokonał Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki. Ponadto władze samorządowe reprezentowali: Tadeusz Łożecki Członek Zarządu Powiatu, Bogusława Towalewska Burmistrz Miasta Wałcz i Zdzisław Kmieć Burmistrz Człopy.

  W rywalizacji sportowej w 12 konkurencjach udział wzięło siedem drużyn dzieci z Wałcza, które reprezentowały: Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych Uśmiech, Warsztat Terapii Zajęciowej, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Kobiet "Amazonka" i Środowiskowy Dom Samopomocy.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  I miejsce zajęła drużyna SDN Uśmiech, II - WTZ, III - Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, IV - Polski Związek Głuchych, V - Polski Związek Niewidomych i VI - Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Wałeckiej "Amazonka". Podczas Spartakiady zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci pt. "Przyroda i ja". Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w konkursie otrzymały nagrody. Zabawa była udana, pogoda dopisała, a że uczestnicy zabrali ze sobą dobry humor.


       
  Spotkanie ws. dopalaczy

  W dniu 26 sierpnia 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Wałczu z udziałem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego odbyło się spotkanie robocze dotyczące przeciwdziałania nielegalnej dystrybucji środków zastępczych tzw. dopalaczy.

  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji w Wałczu, Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wałczu, 107 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Wałczu oraz Straży Miejskich i Gminnej z terenu powiatu.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Celem spotkania było wypracowanie systemu obiegu informacji pomiędzy służbami na temat możliwości rozpracowania dróg dystrybucji oraz produkcji środków zastępczych oraz podniesienie skuteczności działania na rzecz wyeliminowania potencjalnych źródeł przepływu i wprowadzania środków odurzających lub substancji psychotropowych mogących mieć wpływ na zdrowie publiczne i życie konsumentów.


       
  Maraton MTB o Puchar Gryfa Zachodniopomorskiego

  W dniu 24 sierpnia 2014 r. z boiska przy Zespole Szkół Nr 2 w Wałczu wystartował maraton rowerowy MTB o Puchar Gryfa Zachodniopomorskiego.

  Zawodom przyglądali się oraz nagrody wręczali zwycięzcom m.in.: Anna Mieczkowska Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Bogdan Wankiewicz Starosta Walecki i Bogusława Towalewska Burmistrz Miasta Wałcz.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Zawodnicy mogli wybrać dystans MINI - ok. 40 km lub MEGA ok. 60 km. Meta i start oraz biuro zawodów mieściło się przy boisku ZS Nr 2 w Wałczu. Celem maratonu była promocja Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Wałeckiego, Popularyzacja kolarstwa górskiego i turystyki rowerowej i propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywnego wypoczynku i rekreacji. Organizatorami imprezy byli: Wałecki Klub Turystyki Rowerowej i Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko Pałuki Wągrowiec.

  szczegóły na stronie: www.wktr.com.pl


       
  Powiat Wałecki
  Spotkanie organizacyjne

  Dnia 19 sierpnia 2014 r. na sali narad Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie poświęcone organizacji uroczystości upamiętniającej 75 Rocznicę agresji ZSRR na Polskę oraz 86 Rocznicy powstania Związku Sybiraków.


       
  ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

  Dnia 14 sierpnia 2014 r. na placu apelowym 104 bzab BWD WKP-W w Wałczu odbyły się uroczystości upamiętniające 94 rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej, która miała miejsce w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Po podniesieniu Flagi Państwowej odczytane zostały postanowienia, decyzje i rozkazy o nadaniu awansów oraz medali resortowych dla żołnierzy i pracowników Wojska. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów BWD. W uroczystościach udział brali m.in : poseł Paweł Suski, wicestarosta Jerzy Goszczyński, starosta Bogdan Wankiewicz.

  Tego samego dnia odbyły się również uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Pile. Uroczystość była połączona z przekazaniem sztandaru dla zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile.
  W obchodach brali udział m.in starosta Bogdan Wankiewicz, burmistrz Bogusława Towalewska.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


       
  Spotkania z Kulturą Ukraińską

  W dniu 7 sierpnia 2014 r. w Wałeckim Centrum Kultury odbył się kolejny koncert w ramach XIX Spotkań z Kulturą Ukraińską. W koncercie wystąpił zespół z Miejskiej Szkoły Choreograficznej "SONECZKO" z Żytomierza (Ukraina).
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Organizatorami spotkania z kulturą ukraińską byli: Związek Ukraińców w Polce - Zespół Twórczy w Wałczu, Wałeckie Centrum Kultury oraz UM Wałcz.


       
  Polsko - Czeska współpraca w powiecie wałeckim

  Z udziałem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego i Janusza Bartczaka Zastępcy Wójta Gminy Wałcz w dniu 6 sierpnia 2014 r. w Szwecji (gm. Wałcz) odbyło się Polsko - Czeskie spotkanie podsumowujące 2 - letni wspólny projekt Lokalnych Grup Działania "Lider Wałecki" i Czechów z Mas Opavsko (Místní akční skupina Opavsko), odpowiednika polskiej lokalnej grupy działania.

  Projekt miał na celu wymianę doświadczeń oraz podpatrzenie pracy funkcjonujących w Gminie Wałcz Kół Gospodyń Wiejskich. W Czechach takie koła nie mają tradycji, dlatego "nasi sąsiedzi" przyglądali się pracy m.in. pań z KGW w Golcach (gm. Wałcz) z myślą przeniesienia polskiej tradycji na tamtejszy grunt.


       
  V Spływ Samorządowo Akademicki

  Dnia 2 sierpnia 2014 r. odbył się kolejny V Samorządowo Akademicki Spływ Kajakowy rzeką Piławą na trasie Nadarzyce - Zdbice - Szwecja.

  W spływie uczestniczyło ok. 60 osób, wśród których byli m.in.: Anna Mieczkowska Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Wojciech Drożdż Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Roman Szewczyk Starosta Koszaliński, Andrzej Potyra Starosta Myśliborski, Leszek Guździoł Starosta Policki, Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu, Jolanta Witek Rektor PWSZ w Wałczu, Zbigniew Augustyniak, Andrzej Kowalczyk, Jacek Winiarski, Lidia Piestrzeniewicz, Piotr Wolny, Paweł Węgrzynowski, Marek Olesiak, Jacek Kasiński, Piotr Kurzyna, Roman Wiśniewski, Dariusz Dymarczyk, Sławomir Nelus, Adam Zadrożny, Lech Sznaza, Tomasz i Małgorzata Chruściccy, Paweł Augustyniak, Adam Chorążyczewski, Andrzej Ksepko, o. Marek Metelica, Lidia Piestrzeniewicz, małżonkowie uczestników oraz zaproszeni goście.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Organizatorzy spływu Bogdan Wankiewicz oraz Jolanta Witek przywitali zaproszonych na spływ gości, po czym autobus zawiózł wszystkich do Nadarzyc - miejsca wodowania kajaków. Malownicza trasa spływu prowadziła z Nadarzyc przez Zdbice do Szwecji. Na trasie rzeka nie jest zbyt głęboka, jednak znajduje się w niej wiele naturalnych przeszkód, które wymagają zręczności w manewrowaniu kajakiem ale przysparzającą wielu wrażeń. Pierwszy postój zorganizowano w Zdbicach, gdzie na uczestników czekała gorąca grochówka. Miejsce to, mniej więcej połowa trasy spływu. Na zakończenie w Szwecji na wszystkich czekała kolacja integracyjna i ognisko. Pogoda dopisała i humoru też. Zapraszamy za rok na kolejną wyprawę kajakową.


       
  Wojewódzkie obchody "Święta Policji" w Stargardzie Szczecińskim

  Powiat Wałecki
  W dniu 31 lipca 2014 r. w Stargardzie Szczecińskim z udziałem Starosty Waleckiego Bogdana Wankiewicza odbyły się Wojewódzkie Uroczystości "Święta Policji" połączone z otwarciem nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w tym mieście.

  W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Bartłomiej Sienkiewicz Minister Spraw Wewnętrznych, gen. insp. Marek Działoszyński Komendant Główny Policji, nadinsp. Wojciech Olbryś Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. Jarosław Sawicki Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, a także posłowie, senatorowie z regionu, oraz przedstawiciele władz samorządowych i administracji województwa zachodniopomorskiego.
  Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą świętą w intencji Policji zachodniopomorskiej, która odprawiona została w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Następnie w odświętnej oprawie poczty sztandarowe, kompania honorowa i zaproszeni goście przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Policji przemaszerowali ulicami miasta do Stargardzkiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta Gala Policyjna.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  W trakcie której zostały wręczone odznaczenia państwowe, resortowe i awanse na kolejne stopnie policyjne. O godz. 14:30 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim. To kolejna wybudowana od podstaw siedziba Policji, spełniająca standardy na miarę XXI wieku.
  Podczas uroczystości Starosta Wałecki otrzymał z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych Brązowy Medal za Zasługi dla Policji.


       
  W dniu 26.07.2014 odbył się konkurs pt. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".

  Powiat Wałecki
  W wyniku rozstrzygnięcia krajowej kapituły, 1 miejsce w dziedzinie produktów pochodzenia zwierzęcego (podkategoria: produkty mleczne) zdobyli państwo Barbara, Andrzej oraz Kalina Przyweccy (województwo zachodniopomorskie).

  Masło Ostrowieckie - (nazwa pochodzi od miejscowości Ostrowiec w Powiecie Wałeckim) - cechuje się wybitnymi walorami smakowymi i niepowtarzalnymi cechami. Uwarunkowaniem powyższego jest wypasanie krów rasy jersey na unikatowych łąkach o wybitej bioróżnorodności, która jest skutkiem tej niepowtarzalności produktu.
  Jest to konsekwencją zajmowania w przeszłości wysokich lokat, w tym dwukrotnie pierwszego miejsca w konkursie o miano najlepszego gospodarstwa ekologicznego w kategorii - ekologia i środowisko.


       
  Dni Człopy 2014

  W dniu 26 lipca br. na Stadionie Miejskim w Człopie odbyły się uroczystości z okazji "Dni Człopy", w których wziął udział Jerzy Goszczyński Wicestarosta Wałecki.

  W dniu poprzedzającym uroczyste otwarcie można było spędzić miłe chwile oglądając filmy w kinie plenerowym. Następnego dnia gospodarz imprezy Zbigniew Kmieć Burmistrz Człopy dokonał oficjalnego otwarcia obchodów. Podczas Dni Człopy zorganizowano dla mieszkańców gminy i okolic wiele koncertów zespołów m.in.: "After Party", "Piękni i Młodzi", "Varius Manx", "B-Qll", "Mirami". Ponadto uczestnicy tegorocznych "Dni Człopy" mogli podziwiać nietuzinkowy pokaz laserów, a dzieci pokaz baniek mydlanych. Obchody zakończyły się zabawą taneczną przy zespole "VIVO" i "DJ", która trwała do samego rana. Imprezie towarzyszyły stoiska handlowo-gastronomiczne oraz wesołe miasteczko dla dzieci.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki       
  Spotkanie informacyjno - doradcze

  W dniu 23 lipca 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Wałczu odbyło się spotkanie informacyjno - doradcze dotyczące projektu systemowego pn.: "Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach" w ramach PO KL 2007 - 2013, zorganizowane przez Zachodniopomorski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Spotkanie zorganizowane przez Zachodniopomorski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie adresowane było do osób zajmujących się problematyką projektowania budynków i dostępności i środowiska pracy dla osób niepełnosprawnych np. specjalistów ds. BHP, inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, przedstawicieli lokalnych instytucji działających na rzecz zajmujących się bezrobociem (przedstawiciele starostw, PUP, PCPR, Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego itp.).

  Tematyka spotkania obejmowała m.in.:
  • ocenę zdolności do pracy osób z niepełnosprawnościami,
  • ogólne wymagania i zasady dostosowania środowiska pracy w zakresie parametrów architektonicznych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • ogólne wymagania i zasady dostosowania środowiska pracy w zakresie akustyki i sygnalizacji dźwiękowej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • ogólne wymagania i zasady dostosowania środowiska pracy w zakresie oceny jakości oświetlenia i sygnalizacji wzrokowej dźwiękowej dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • ogólne wymagania i zasady dostosowania środowiska pracy w zakresie psychospołecznych warunków pracy dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • ogólne wymagania i zasady przystosowania stanowiska pracy w zakresie obciążenia fizycznego oraz dostosowania do wymiarów antropometrycznych pracownika z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • ogólne wymagania i zasady dostosowania środowiska pracy w zakresie oceny bezpieczeństwa pracy z maszynami i urządzeniami dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.


       
  Święto Policji w Wałczu

  W dniu 18 lipca 2014 r. odbywały się Powiatowe Uroczystości z okazji Święta Policji w Wałczu.

  W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Bogdan Białas Przewodniczący Rady Powiatu, insp. Jarosław Sawicki Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, Bogusława Towalewska Burmistrz Miasta Wałcz, Krzysztof Hara Burmistrz Tuczna, Zdzisław Kmieć Burmistrz Człopy, Dariusz Bartosik Wiceburmistrz Mirosławca, Krystyna Światowa Sekretarz Gminy Wałcz, przedstawiciele jednostek powiatowych, duchowieństwa, zaproszeni goście oraz policjanci i ich rodziny.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Antoniego w Wałczu, a następnie w COS OPO na Bukowinie w Wałczu. Przybyłych na spotkanie gości przywitał Komendant Powiatowy Policji w Wałczu podinsp. Jacek Cegieła. Z okazji Wałeckiego Święta Policji 41 policjantów otrzymało akty mianowania na wyższe stopnie policyjne, a 15 otrzymało wyróżnienia od przedstawicieli władz samorządowych.
  Starosta Wałecki i Przewodniczący Rady Powiatu w imieniu władz samorządowych Powiatu Wałeckiego złożyli wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym policji życzenia oraz wręczyli listy gratulacyjne dla:
  st. sierż. Pawła Cybulskiego referenta w Wydziale Kryminalnym, st. sierż. Bartosza Daleckiego referenta w Wydziale Dochodzeniowo - Śledczym i st. sierż. Grzegorza Koperskiego policjanta Referatu Patrolowo - Interwencyjnego.
  Ponadto wręczono odznaczenia nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
  Brązową odznakę otrzymał Starosta Wałecki Bogdan Wankiewicz "Za zasługi dla Policji" oraz asp. sztab. Ryszard Wesołowski "Zasłużony policjant".


       
  Szkolenie w Starostwie Powiatowym

  W dniu 17 lipca 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Wałczu odbyło się szkolenie zorganizowane przez "ASTA-NET" w Pile pod nazwą "Korzyści płynące z korzystania z Internetu".
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Tematyka szkolenia obejmowała:

  1. ogólne korzyści płynące z korzystania z Internetu,
  2. korzyści płynące z pracy zdalnej (TELEPRACA),
  3. podstawowa wiedza z zakresu technologii internetowych, w tym:
  • podstawowa obsługa Internetu (obsługa przeglądarki internetowej),
  • wyszukiwanie i przesyłanie informacji za pośrednictwem Internetu,
  • przekazanie informacji na temat zagrożeń internetowych oraz sposobów ich zapobiegania,
  • obsługa poczty e-mail,
  • obsługa komunikatorów internetowych.
  4. przedstawienie korzyści i możliwości korzystania z usług e-administracji, e-edukacji, e-handlu.


       
  Festyn Sportowy w Różewie

  Fundacja "Lider Wałecki" oraz Gmina Wałcz zorganizowali w dniu 12 lipca 2014 r. II Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Wałcz. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali m.in.: Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki i Janusz Bartczak Zastępca Wójta Gminy Wałcz.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Podczas festynu, który odbył się na placu przy Plebanii w Różewie zorganizowano zawody sołeckie oraz przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in.: ciekawe konkurencje siłowe i zręcznościowe oraz marsz nordic-walking. Rywalizowano z pełnym zaangażowaniem, lecz nie wyniki były najważniejsze lecz dobra zabawa oraz okazja do ponownego spotkania się i wymiany doświadczeń.


       
  Dni Tuczna

  Powiat Wałecki
  Podczas tegorocznych Dni Tuczna, które odbywały się w dniach 12-13 lipca 2014 r. na Stadionie Miejskim w Tucznie władze samorządowe Powiatu Wałeckiego reprezentowali Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki i Jerzy Goszczyński Wicestarosta.

  Ponadto w oficjalnej ceremonii otwarcia udział wzięli: Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Gospodarz Krzysztof Hara Burmistrz Tuczna, Piotr Pawlik Burmistrz Mirosławca, Zdzisław Kmieć Burmistrz Człopy i Eugeniusz Wilczyński Sekretarz Miasta Wałcz.
  Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy przygotowali dla mieszkańców gminy i okolic wiele atrakcji. W pierwszym dniu odbyły się koncerty zespołów m.in.: "El Te De" i "Skaner", zaś gwiazdą wieczoru był występ Rafała Brzozowskiego. Odbyło się też wiele konkursów dla dzieci i dorosłych, a wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna.
  Podczas drugiego dnia odbyła się prezentacja sołectw, konkursy z nagrodami oraz pokaz tańca ZUMBA 2014. Ponadto na scenę wyszły zespoły: "Imago", "Nimfofunk" i "Ada Yushi". Gwiazdą wieczoru był Zespół "D.BOMB".


       
  Podziękowania za współpracę

  W dniu 11 lipca 2014 r. z udziałem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego, Jerzego Goszczyńskiego Wicestarosty i Józefa Kropielnickiego Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu odbyło się w Starostwie Powiatowym spotkanie z ustępującymi z funkcji Prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wałczu Wiesławą Fąfarą i Przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Wałczu Markiem Giłką oraz nowo powołanymi na te funkcję przedstawicielami związków.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Starosta w imieniu Zarządu Powiatu podziękował ustępującym ze stanowiska przedstawicielom związków za wieloletnią dobrą współpracę samorządu powiatowego ze związkami, a nowo wybranym: Jadwidze Grzonkowskiej Prezesowi Oddziału ZNP w Wałczu i Izabeli Górskiej Przewodniczącej MK NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Wałczu pogratulował wyboru i życzył wiele zadowolenia płynącego z poczucia dobrze wypełnionej służby na rzecz dobra wszystkich pracowników oświaty w powiecie.


       
  Piknik Rodzinny WTZ i SDN "Uśmiech"

  W dniu 10 lipca 2014 roku odbył się siódmy już Piknik Rodzinny - organizowane co roku spotkanie pod gołym niebem uczestników, rodziców, pracowników i przyjaciół Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych "Uśmiech" i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wałczu.

  Na zaproszenie Pani Jadwigi Kosidło Kierownik WTZ w Wałczu w pikniku wzięli m.in. udział: Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Jerzy Goszczyński Wicestarosta i Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Frekwencja dopisała, rodzice i zaproszeni goście stawili się licznie, świetnie bawiąc się podczas przygotowanych zawodów i konkurencji.


       
  Punkt Patrolowy Państwowej Straży Rybackiej w Wałczu

  Powiat Wałecki
  Wieloletnie starania władz samorządowych Powiatu Wałeckiego zmierzające do utworzenia jednostki patrolowej Państwowej Straży Rybackiej w Powiecie Wałeckim zakończyły się powodzeniem.

  W dniu 9 lipca 2014 r. z udziałem m.in.: Ryszarda Mićko Wicewojewody Zachodniopomorskiego, Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego, Jerzego Goszczyńskiego Wicestarosty, Tadeusza Łożeckiego Członka Zarządu Powiatu, Bogdana Białasa Przewodniczącego Rady Powiatu, Tadeusza Wenio Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Bogusławy Towalewskiej Burmistrz Miasta Wałcza, Krzysztofa Hary Burmistrza Tuczna, Piotra Świderskiego Wójta Gminy Wałcz, Jana Świerczewskiego Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSR w Szczecinie, radnych Rady Powiatu, przedstawicieli policji, Lasów Państwowych, PZW oraz zaproszonych gości odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Punktu Patrolowego Państwowej Straży Rybackiej w Wałczu.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Miejscem stacjonowania dwuosobowego Punktu Patrolowego w Wałczu, dla którego jednostką nadrzędną jest Posterunek Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinku jest budek przy ul. Kołobrzeskiej 33. Wicewojewoda w krótkim przemówieniu obiecał, że władze województwa będą starały się sukcesywnie doposażać Punkt Patrolowy w Wałczu, a starosta wyraził nadzieję że w przyszłości zostanie on przekształcony w Posterunek PSR i zapewnił o tym również Ryszard Mićko.


       
  Spotkania z Kulturą Ukraińską

  W dniu 6 lipca 2014 r. w Wałeckim Centrum Kultury odbył się kolejny koncert w ramach XIX Spotkań z Kulturą Ukraińską. W koncercie wystąpił zespół "Drużba" (Czernichów - Ukraina).
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Organizatorami spotkania z kulturą ukraińską byli: Związek Ukraińców w Polce - Zespół Twórczy w Wałczu, Wałeckie Centrum Kultury oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.


       
  "Dynamika w kadrze"

  W dniu 6 lipca 2014 r. Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki uczestniczył w wernisażu wystawy zdjęć, zgłoszonych do konkursu fotograficznego "Dynamika w kadrze" - Wałcz 2014, który odbył się w Muzeum Ziemi Wałeckiej.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Celem konkursu było utrwalenie dynamiki, ruchu w przyrodzie, technice, sporcie oraz życiu codziennym. Organizatorem konkursu, który był otwarty dla wszystkich zainteresowanych byli: Zakład Transportowo - Usługowy "Albor" Sp. z o.o. w Wałczu oraz Muzeum Ziemi Wałecki.
  Wyniki konkursu będą zamieszczone na stronach: www.muzeumwalcz.pl i www.albor.com.pl.


       
  III EKO Festiwal Żubra w Mirosławcu

  W dniach 5-6 lipca 2014 r na stadionie miejskim w Mirosławcu odbyła się trzecia już edycja imprezy pn. "EKO Festiwal Żubra", której organizatorem była Gmina i Miasto Mirosławiec oraz Ośrodek Kultury w Mirosławcu.

  Uroczystego otwarcia dokonał Gospodarz Festiwalu Piotr Pawlik Burmistrz Mirosławca. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Stanisław Gawłowski Wiceminister Środowiska, Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Bogdan Białas Przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu oraz delegacje z zaprzyjaźnionych z Gminą Mirosławiec miast Friedlandzkich.

  Festiwal zgromadził wielu znakomitych gości nie tylko z gminy Mirosławiec, ale także z sąsiadujących rejonów. Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
  Program festiwalu podobnie jak podczas wcześniejszych edycji Festiwalu był niezwykle bogaty i urozmaicony. Organizatorzy zadbali, aby zarówno najmłodsi jak i dorośli mogli spędzić czas przyjemnie, oprócz dmuchanych zamków i wesołego miasteczka na scenie występowały znane zespoły. Gwiazdami wieczoru pierwszego dnia Festiwalu była Ewa Farna oraz Zespół "ZAKOPOWER".
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Drugiego dnia festiwalu w niedziele 6 lipca br., na scenie pojawili się reprezentanci z powiatu wałeckiego oraz Ośrodka Kultury z Mirosławca. W niedzielę na mirosławieckiej scenie pojawiła się także grupa "Toples" oraz Zespół "Boys" grający muzykę Disco Polo. Dwudniowy Festiwal Żubra, który cieszył się bardzo dużą frekwencją mieszkańców nie tylko z Mirosławca, ale także z całego powiatu i okolic prowadziła Katarzyna Piasecka.

  Ciekawym wydarzeń podczas pierwszego dnia Festiwalu był symboliczny chrzest żubra, który miał miejsce w zagrodzie w Jabłonowie. "Gryfuś" - niedawno narodzony żubr. Matka: Potynka, ojciec: nieznany, chrzestni: wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski i wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska. Miejsce narodzin i ceremonii: dzika zagroda w Jabłonowie.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  "Gryfuś" to pierwszy żubr, który urodził się zagrodzie w Jabłonowie. Jego imię wiąże się z odznaką honorową Gryf Zachodniopomorski nadawaną osobom zasłużonym dla województwa. Ceremonię (symboliczne chrzciny i poświęcenie obiektu) odprawił proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Lubnie ks. Tadeusz Winnicki. Rodzice chrzestni przyjechali na ceremonię z rodzinami.


       
  Jubileusz 10-lecia PWSZ w Wałczu

  W dniu 4 lipca 2014 r. w Wałeckim Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody z okazji Jubileuszu 10-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Św. Antoniego w Wałczu.

  Uroczystego otwarcia posiedzenia Senatu i Konwentu dokonała JM Rektor dr hab. Prof. nadzw. Jolanta Witek.

  Wystąpienia okolicznościowe wygłosili m.in.: prof. dr hab. Ignacy Dziedziczak pierwszy Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu, Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Anna Mieczkowska Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki.

  Wykład zatytułowany "Miejsce i rola polskich uczelni zawodowych w systemie szkolnictwa wyższego wygłosił prof. dr hab. Józef Garbarczyk Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych w Polsce.

  W uroczystości uczestniczyli m.in.: Bogdan Białas Przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu, Bogusława Towalewska Burmistrz Miasta Wałcz oraz radni Rady Powiatu, Rady Miasta Wałcza, przedstawiciele starostwa powiatowego, policji, wojska, straży pożarnej, duchowieństwa, szkolnictwa oraz zaproszeni goście.
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
  Wałecka Uczelnia została utworzona w wyniku oddolnej inicjatywy samorządu lokalnego miasta Wałcz, powiatu wałeckiego i samorządu województwa zachodniopomorskiego oraz przy ogromnym zaangażowaniu i wsparciu pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, a później pracowników innych uczelni w dniu 1 lipca 2004 r. Pierwszym Rektorem został prof. dr hab. Ignacy Dziedziczak. Początkowo uczelnia mieściła się w budynku przy ul. Bydgoskiej 50. W roku 2005 Urząd Miasta Wałcz, przekazując darowiznę w postaci terenu po byłej jednostce wojskowej, umożliwił stworzenie kampusu akademickiego; rozpoczęto prace remontowe celem przystosowania budynków pokoszarowych do potrzeb dydaktycznych. W 2007 r. został odremontowany budynek - używany dawniej jako warsztat naprawy czołgów - w którym mieszczą się: aula, laboratoria komputerowe oraz sala do nauki języków obcych. W 2010 r. dzięki pozyskanym środkom unijnym, dokonano modernizacji kolejnego budynku, w którym obecnie znajdują się trzy nowe laboratoria, pomocne w kształceniu inżynierów, laboratorium językowe, pracownie niezbędne do prowadzenia kierunku Wychowanie Fizyczne oraz większość pomieszczeń dydaktycznych.
  W 2009 r. Rektorem została wybrana dr hab. prof. nadzw. Jolanta Witek, która pełni tą zaszczytną funkcję drugą kadencję. PWSZ jest jednym z inicjatorów powołania do życia w 2011 r. Klastra Metalowego Metalika, którego zadaniem jest zwiększenie skali kooperacji wewnętrznej oraz współpracy z firmami zewnętrznymi (krajowymi i zagranicznymi). W roku 2013 uczelnia wystąpiła z inicjatywą budowy Regionalnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego powstanie ma na celu zwiększenie możliwości rozwojowych przedsiębiorstw w branżach innowacyjnych poprzez zapewnienie im dostępu do innowacyjnych urządzeń badawczych, których brak w tym regionie Polski. Kolejnym realizowanym przez PWSZ przedsięwzięciem jest organizacja corocznych, międzynarodowych konferencji naukowych, które w zamyśle mają tworzyć sprzyjające warunki i szanse dla rozwoju regionu.


       
  XI Henrykowskie Dni w Siemczynie

  W dniu 4 lipca 2014 r. Tadeusz Łożecki Członek Zarządu Powiatu reprezentował władze samorządowe Powiatu Wałeckiego podczas uroczystego otwarcia XI Henrykowskich Dni w Siemczynie.

  Od 10 lat rokrocznie w Siemczynie, położonym między Czaplinkiem a Złocieńcem, nad Zatoką Henrykowską Jeziora Drawskiego - odbywają się latem "Henrykowskie Dni". Inspiracją była dawna nazwa Siemczyna, czyli Heinrichsdorf. Nazwę tę nadano wsi na cześć jej legendarnego założyciela Heinricha, który służył w zakonie templariuszy. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1292. Jeszcze dwa lata po zakończeniu II wojny światowej stosowano spolszczoną nazwę i wieś do 1947 roku nazywała się Henrykowo. Nowi gospodarze pałacu, dla upamiętnienia dawnej nazwy wsi oraz jej założyciela, zorganizowali w 2004 roku festyn, który przyjął nazwę Henrykowskie Dni w Siemczynie.

  Patronat honorowy nad festynem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Wojewódzki konserwator Zabytków w Szczecinie.


  • Helena Muszyńska Piecnik 18, 78-650 Mirosławiec, tel. (067) 259-95-89,
   kom. 0 604987207
  • Zofia Wojdyło 78-600 Wałcz, ul. Wincentego Witosa, tel. (067) 258-41-80,
   kom. 509 584 308, 692 795 013
  • Emilia Nazarek - Karpia Dolina - kwatera agroturystyczna Tuczno Trzecie 19, skr.poczt.14
   dom 067 259 96 00, kom. 600646234, kom. 668844742
  • Adam Petrycki - domek do wynajęcia "Dzicza", Dzwonowo 25, 78-630 Człopa, tel. 067 259 1368,
  • "POD ORŁEM" - Piława 6,78-600 Wałcz,
   tel. 502654839, 502369977 i 662722518
  • "Agroturystyka w Ogrodzie", Wybudowanie 1A, 78-600 Wałcz tel.(067) 258-2417
   oraz 693443021, feceksc@tlen.pl
  • Chruścicki agroturystyka - Mielęcin, tel. 067 258 7610
  • Józef Pogrzebski - ul. Warszawska 8, 78-630 Człopa, tel. 259-1271,
   kom. 0 602356625
  • Kazimierz Paliwoda - Trzebin 25, 78-630 Człopa,
  • Janusz Uryga - Golin 3, 78-630 Człopa, tel. 259-1055, 606345908, e-mail: jaur@esculap.pl
  • Lech Zaskórski - Golin 5, 78-630 Człopa, tel. 259-1331,
  • "Agroturystyka nad Raduniem" - ul. Bukowa 16, 78-600 Wałcz, tel. 601161233,
  • Gospodarstwo Agroturystyczne 'Andy' ul. Os. Olimpijskie 39
   tel.(067)258-49-59, kom: 507 708 348, http://www.rang.republika.pl
   • trzy komfortowe apartamenty (3,4,6 osobowe). Dwie sypialnie na piętrze, pokój dzienny z telewizją satelitarną, DVD, łazienka z prysznicem, kompletnie wyposażona kuchnia (lodówka, pralka, mikrofala, kuchenka),
   • basen kąpielowy, rowery, łódki, tenis stołowy,
   • szachy ogrodowe, mini-golf,
   • kominek, kącik do grilla,
   • staw z romantyczna wysepka ,
   • plac zabaw dla milusińskich
  • Gospodarstwo Agroturystyczne W. Terechowicz ul. Orla 47 tel.509 815 490, 067 387 36 86
   • 18 miejsc noclegowych (pokoje 2,3,4 osobowe),
   • wyżywienie we własnym zakresie lub odpłatne domowe,
   • możliwość wypożyczenia rowerów, kajaków, łodzi,
   • możliwość wędkowania
  • Agroturystyka - "Koło Młyna" Piecnik 18 tel. 0604-987-207 Gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Piecnik; Atrakcje: masaż energetyczny, rowery (tel. 0604-987-207), Miejsce przyjazne dzieciom!
  • Agroturystyka - Gościnna Zagroda - Pani Babula Maria
   Próchnowo 20, 78-650 Mirosławiec tel. 0 885 984 051, 0 504 725 394, 067 345 10 16 3 pokoje gościnne, 11 miejsc noclegowych, łazienka, wc, prysznic, atrakcje: możliwość wędkowania.
  • Agroturystyka - Państwo Irena Protić, Darko Protić Łowicz Wałecki 60 tel. 067 259 54 95 5 pokoi, wędkowanie, rowery, własne wyżywienie z produktów wytworzonych w gospodarstwie. Fantastyczne warunki plenerowe z możliwością zamieszkania za nawiązaną współpracę artystyczną.
  • D. M. Jasiukiewiczowie Brzeżniak 4, 78-630 Człopa, tel. 067 259 15 99, mirek21254@wp.pl
  • Gosp.agr." Zielona Dolina" J. A. Pogrzebscy,
   ul. Warszawska 8, 78-630 Człopa, tel.067 259 12 71, kom. 602 35 66 25
  • Noclegi "U Sołtysa"- Wanda i Wiesław Wójcik Łowicz Wałecki 25 tel. 886 649 559, 600 684 354  Zestawienie pokoi gościnnych dla wczasowiczów
  • Lilianna Ślusarska - ul. Słoneczna 2, 78-630 Człopa, tel. 067 259-1273
  • Ryszard Ciepielewski - ul. Nowa 31, 78-650 Mirosławiec, tel. 259-5055
  • Teresa Węclewska - Ostrowiec, 78-600 Wałcz, tel. 250-1177
  • "Legal" ul. Południowa 4, 78-600 Wałcz, tel. 067 258 4827, e-mail: legalwalcz@o2.pl
  • Halina Głębicka - Wałcz, ul. Bydgoska 19, tel. 067 250 0777, e-mail: eurosat@op.pl
  • Marian Wilk - Piecnik 14, 78-650 Mirosławiec, tel. 605555278,